Do Przełożonych Generalnych i odpowiedzialnych na poziomie światowym
za grupy Rodziny Salezjańskiej
Najdrożsi Bracia i Siostry,
rozpoczynamy trzyletni okres przygotowań do uroczystych obchodów dwusetnej rocznicy urodzin ks. Bosko. Uczestniczą w nim w różny sposób wszystkie Grupy Rodziny Salezjańskiej i cały Ruch salezjański. Okres od 16 sierpnia 2011 do 16 sierpnia 2015 to dla nas „czas łaski i odnowy”; to dar Ducha, byśmy lepiej poznali charyzmat ks. Bosko oraz lepiej włączyli go w życie osobiste i w naszych Grup. Karta tożsamości, którą Wam przedstawiam, jest jednym z elementów, które mają zachęcić nas do wkroczenia na tę drogę i wyznaczać szlak naszej wędrówki.
31 stycznia 1995 r., w Uroczystość św. Jana Bosko, ks. Idzi Viganò, siódmy następca ks. Bosko, przekazał nam Kartę komunii Rodziny Salezjańskiej ks. Bosko. We wstępie pisał, że zawiera ona „podstawowe i nieodzowne elementy, wyznaczające naszą jedność w duchu ks. Bosko” – i dalej: „Pragnieniem naszym było rozpocząć od ducha Rodziny, ponieważ poczucie przynależności do niej podsycają nie tyle reguły zewnętrzne, co żywotność jednego ducha”. Treści, jakie ta pierwsza Karta wniosła do refleksji nad duchem salezjańskim, pozwalają nam lepiej zrozumieć, że jesteśmyRodziną duchową, stąd podstawą naszych wzajemnych relacji jest duch.
25 listopada 2000 r., we wspomnienie śmierci sługi bożej Matusi Małgorzaty, ks. Juan Edmundo Vecchi, ósmy następca ks. Bosko, przedstawił Kartę posłannictwa Rodziny Salezjańskiej. We wstępie czytamy, że opisuje ona „ukierunkowanie i wrażliwość Grup Rodziny Salezjańskiej w kategoriach apostolskiego posłannictwa”. Dokument ten stanowi inspirację, ponieważ zachęca każdą z Grup Rodziny do zaangażowania w duchu salezjańskim. Druga Kartapokazuje, że nasza rodzina jest Rodziną apostolską, działającą w duchu pastoralnym.
31 stycznia 2012 r., w Uroczystość św. Jana Bosko, w pierwszym roku przygotowań do dwusetnej rocznicy jego urodzin, jako dziewiąty następca ks. Bosko, oddaję w wasze ręce Kartę tożsamości Rodziny Salezjańskiej ks. Bosko. Dokument ten jest i pozostanie wspólnym punktem odniesienia na szlaku wędrówki całej Rodziny Salezjańskiej i poszczególnych Grup. Pierwsza wersja Karty opublikowana została 24 maja 2011 r., w Uroczystość Maryi Wspomożycielki Wiernych. To właśnie Maryja, nasza Inspiracja i Oparcie, daje nam tę „pomoc” we wzrastaniu w charyzmacie. Ks. Viganò, w swoim pierwszym liście jako przełożony generalny, pisał: „Maryja odnawia Rodzinę Salezjańską ks. Bosko”. Działa ona nieustannie także dziś, oświecając nasz rozum i otwierając serce na rozwijanie wspólnego charyzmatu.
Karta tożsamości jest owocem refleksji i doświadczeń Rodziny Salezjańskiej, które swoimi początkami sięgają Karty komunii i Karty posłannictwa. Zawiera najistotniejsze zapisy dwóch poprzednich dokumentów: w Karcie tożsamościzawarto istotne cechy Rodziny Salezjańskiej, czyi te, które są obecne we wszystkich Grupach. Umożliwia to wymianę doświadczenia, współpracę i wyrazistość.
Przedmiotem trzeciej Karty, która łączy w sobie dwie poprzednie, jest charakterystyka tożsamości charyzmatycznej Rodziny Salezjańskiej, czyli wszystko, co dotyczy posłannictwa, ducha, relacji, formacji, metody wychowawczej i ewangelizacji. Częścią tożsamości jest też oczywiście historia charyzmatu, ukazująca jego początek i rozwój, ponieważ tożsamość pozbawiona pamięci, pozbawiona swoich korzeni, nie ma przed sobą przyszłości. Z tej właśnie przyczyny wKarcie zebrano doświadczenia różnych Grup naszej Rodziny, tym samym w sposób zwięzły zarysowując tożsamość charyzmatu salezjańskiego – naszego wspólnego dziedzictwa.
Zawarty w Karcie opis tożsamości charyzmatu salezjańskiego Rodziny jest owocem długiego procesu refleksji i wspólnej pracy, przede wszystkim na forum Konsulty światowej Rodziny Salezjańskiej. Mamy nadzieję, że większa świadomość wspólnej tożsamości i dzielenie się tą wiedzą wzmocni jedność, poczucie przynależności i znaczenie naszej Rodziny. Słaba tożsamość prowadzi do rozbicia ideałów, osłabienia więzi wewnętrznych i znaczenia podejmowanych działań. Stąd zapraszam wszystkie Grupy Rodziny Salezjańskiej do ożywienia i wzmocnienia wspólnej tożsamości, by stała się darem dla całego Kościoła.
Wszystko to zawierzamy Duchowi Świętemu i Maryi Wspomożycielce, ks. Bosko i wszystkim naszym Świętym i Błogosławionym.
Kończąc, przekazuję wyrazy braterskiej miłości i wdzięczności,
Pascual Chavez V.
IX Następca księdza Bosko
Program Życia Apostolskiego
Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników – Salezjanek Współpracownic
Przedmowa
Różne są drogi proponowane chrześcijanom, aby żyć wiarą swojego Chrztu. Niektórzy pod natchnieniem Ducha Świętego, pociągnięci przez osobę Księdza Bosko, realizują ideał „pracy z nim” pozostając w świecie i są wezwani, aby żyć w warunkach człowieka świeckiego lub duchownego tym samym charyzmatem Zgromadzenia salezjańskiego.
Od samego początku ksiądz Bosko myślał o organizowaniu świeckich w swoim dziele: zaprosił świeckich, mężczyzn i kobiety, oraz członków kleru diecezjalnego do „współpracy” w swojej misji zbawienia młodzieży, przede wszystkim ubogiej i opuszczonej. W 1876 r. wyraźnie zdefiniował ich program życia w „Regulaminach Współpracowników Salezjańskich” przez niego napisany, a następnie przez Kościół zatwierdzony. Dzisiaj Salezjanie Współpracownicy i Salezjanki Współpracownice są obecni i pracują w wymiarze światowym.
Obecny tekst przedstawia ich Program Życia Apostolskiego. Proponuje autentyczną drogę uświęcenia, „przez praktykowanie miłości w pracy dla zbawienia dusz”. Salezjanie Współpracownicy i Salezjanki Współpracownice z ufnością zawierzają się Bogu Ojcu, który ich powołał.
Rozdział I.
Salezjanin Współpracownik i Salezjanka Współpracownica w Kościele i w świecie
Art. 1. Założyciel: człowiek posłany przez Boga
Dla zbawienia młodzieży, „tej najbardziej delikatnej i drogiej cząstki ludzkiej społeczności”, Duch Święty, przy matczynym udziale Maryi, powołał świętego Jana Bosko, który założył Towarzystwo świętego Franciszka Salezego (1859), wraz ze świętą Marią Dominiką Mazzarello założył Instytut Córek Maryi Wspomożycielki (1872) i rozciągnął apostolską siłę charyzmatu salezjańskiego przez oficjalne ustanowienie „Pobożnego Związku Współpracowników salezjańskich”, jako trzecią gałąź Rodziny (1876), złączonej z Towarzystwem Świętego Franciszka Salezego, nazywanego również Towarzystwem Salezjańskim Świętego Jana Bosko lub Zgromadzeniem Salezjańskim.
Duch Święty uformował w świętym Janie Bosko serce ojca i nauczyciela, zdolne do całkowitego poświęcenia się i dał mu metodę wychowawczą przenikniętą miłością Dobrego Pasterza.
Art. 2. Salezjanie Współpracownicy: specyficzne powołanie w Kościele
Art. 3. Jedno powołanie: dwa sposoby jego przeżywania
Art. 4. Stowarzyszenie w Kościele
Art. 5. Stowarzyszenie w Rodzinie salezjańskiej
Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników jest jedną z grup Rodziny Salezjańskiej. Wspólnie z Towarzystwem Świętego Franciszka Salezego, Instytutem Córek Maryi Wspomożycielki i innymi urzędowo uznanymi grupami, jest nosicielem wspólnego powołania salezjańskiego, i jest wezwane do szerzenia poprzez wartości ewangeliczne , charakterystycznych cech tożsamości charyzmatycznej i duchowej Rodziny Apostolskiej księdza Bosko.
Stowarzyszenie wnosi do Rodziny salezjańskiej specyficzne wartości swego stanu świeckiego, szanując tożsamość i autonomię właściwą każdej grupie. Żyje w szczególnej relacji jedności z Towarzystwem św. Franciszka Salezego, które z woli Założyciela, ma w Rodzinie szczególną rolę odpowiedzialności.
Rozdział II
Zaangażowanie apostolskie Salezjanina Współpracownika i Salezjanki Współpracownicy
Art. 6. Świadectwo Błogosławieństw
Osobisty styl życia Salezjanina Współpracownika i Salezjanki Współpracownicy, jest nacechowany duchem Błogosławieństw, który go angażuje w ewangelizację kultury i życia społecznego. Dlatego zakorzeniony w Chrystusie i posłuszny Planowi Bożemu czyni dobro i daje świadectwo prymatu Miłości. Salezjanin Współpracownik świadczy „dobro wobec zagrożonej młodzieży” w celu formowania „ dobrych chrześcijan dla Kościoła i uczciwych obywateli dla społeczeństwa świeckiego”.
Art. 7. Zaangażowanie apostolskie
Art. 8 Zadanie wychowania chrześcijańskiego
Art. 9. Pedagogia Systemu Prewencyjnego
Salezjanie Współpracownicy w swoim zaangażowaniu wychowawczym:
Art. 10. Charakterystyczne formy działalności
Salezjanie Współpracownicy są otwarci na różnorakie formy apostolatu. Wśród nich na pierwszym miejscu stawiają życie rodzinne i oprócz własnej pracy i życia stowarzyszeniowego:
– katechezę i formację chrześcijańską
– animację grup oraz ruchów młodzieżowych i rodzinnych
– współpracę w ośrodkach wychowawczych i szkolnych
– służbę społeczną wśród ubogich
– zaangażowanie na polu środków społecznego przekazu
– współpracę w duszpasterstwie powołaniowym
– pracę misyjną
– współpracę w dialogu ekumenicznym i między religijnym
– dawanie świadectwa swojej wiary w działalności społeczno-politycznej
– rozwój Stowarzyszenia.
Art. 11. Metody i struktury działania
Rozdział III
Salezjanin Współpracownik i Salezjanka Współpracownica w komunii i we współpracy
Art. 12. Bracia i siostry w księdzu Bosko
Wspólne powołanie i przynależność do tego samego Stowarzyszenia czynią Salezjanów Współpracowników duchowymi braćmi i siostrami. „Zjednoczeni jednym sercem i jedną duszą” żyją w zjednoczeniu przez więzy charakterystyczne duchowi księdza Bosko.
Poprzez Stowarzyszenie z radością uczestniczą w „życiu rodzinnym”, aby się poznać, wspólnie wzrastać, dzielić się doświadczeniami, opracowywać i weryfikować programy apostolskie.
Art. 13. Współodpowiedzialni w posłannictwie
Art. 14. Uczestnictwo w życiu Rodziny Salezjańskiej
Salezjanie Współpracownicy wierni wskazaniom księdza Bosko, że, „słabe siły po zjednoczeniu stają się mocne i jeżeli pojedyncza nić łatwo się rwie, to trudno jest zerwać trzy połączone razem” podtrzymują komunię braterską i współpracują z innymi grupami i członkami Rodziny Salezjańskiej poprzez włączanie się we wspólne działania apostolskie. Uczestnictwo w Konsultach Rodziny salezjańskiej na różnych szczeblach i powiązanie ze strukturami duszpasterskimi Kościoła oraz instytucjami cywilnymi wspiera wspólne poszukiwanie inicjatyw, aby posłannictwo salezjańskie popierało i poświadczało bogactwo otrzymanego dziedzictwa duchowego.
Art. 15. Posługa Przełożonego Generalnego
Art. 16. Szczególne związki z Towarzystwem św. Franciszka Salezego i z Instytutem Córek Maryi Wspomożycielki
Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników posiada z Towarzystwem św. Franciszka Salezego „więź jedności stałej i pewnej”, i szczególne związki charyzmatyczne z Instytutem Córek Maryi Wspomożycielki.
Każda Wspólnota salezjańska (SDB i FMA), inspektorialna i lokalna, poczuwa się do zadania wyrażonego przez księdza Bosko, „wspierania i przyczyniania się do wzrostu” Stowarzyszenia, dawania wkładu w formację jego członków, oraz do ukazywania i promowania ich Programu Życia Apostolskiego.
Art. 17. Służba apostolska delegatów i delegatek
Art. 18. Związki z innymi grupami Rodziny salezjańskiej
Salezjanie Współpracownicy odczuwają bliskość z wszystkimi grupami przynależącymi do Rodziny salezjańskiej. Są otwarci i podejmują wszelką formę współpracy, w szczególny sposób z grupami lokalnymi, z poszanowaniem tożsamości i autonomii każdej z nich.
Rozdział IV
Duch salezjański Salezjanina Współpracownika i Salezjanki Współpracownicy
Art. 19. Cenne dziedzictwo
Prowadzony przez Ducha Świętego, ksiądz Bosko żył oryginalnym stylem życia i działania zwanym duchem salezjańskim i przekazał go członkom swojej Rodziny.
Duch salezjański jest specyficznym doświadczeniem ewangelicznym, które ma swoje źródło w samym sercu Chrystusa. Wzmacnia się on w zaangażowaniu w apostolską miłość, jako dynamiczna zasada wewnętrzna. Duch ten w Kościele i w świecie ożywia obecność i działanie tych, którzy nim żyją. Wzmacnia się w apostolskim zaangażowaniu i w modlitwie. Wyraża się w duchowości sakramentalnej, która realizuje się poprzez przeżywanie codzienności z radością i optymizmem oraz poprzez odpowiedzialną służbę we wspólnocie kościelnej i świeckiej.
Domaga się wymagającej „metodologii ascetycznej” widocznej w pogodnym i radosnym obliczu, która spełnia polecenie księdza Bosko: „praca i umiarkowanie”.
Art. 20. Doświadczenia zaangażowanej wiary
Prosi Maryję, Wspomożycielkę i Matkę Dobrego Pasterza o pomoc i siły potrzebne dla zbawienia własnego i młodzieży.
Art. 21. Centralny charakter miłości apostolskiej
Art. 22. Obecność salezjańska w świecie
Przyjmują to, co nowe z chrześcijańskim zmysłem krytycznym. Włączają w swoje życie „wszystko to, co jest dobre”, słuchając przede wszystkim młodzieży w rozpoznawaniu znaków czasu.
Art. 23. Styl działania
Salezjanie Współpracownicy żyją, jako „dobrzy chrześcijanie i uczciwi obywatele”, uświęcają swoją egzystencję w codzienności. Wierzą w wartość życia, bezinteresowności, współpracy i zbliżenia. Kultywują takie zachowania, które sprzyjają wychowaniu w codziennych radościach i przekazują to innym.
Art. 24. Styl relacji
Salezjanie Współpracownicy w swoich relacjach praktykują dobroć (amorevolezza), jako znak miłości Boga i środek do pobudzenia Jego obecność w sercu tych, którzy znajdują się w zasięgu dobroci księdza Bosko. Gotowi są do uczynienia pierwszego kroku i do przyjmowania zawsze innych z dobrocią, szacunkiem i cierpliwością. Starają się wzbudzać relacje zaufania i przyjaźni, aby w prostocie i życzliwości stworzyć wokół siebie klimat rodzinny. Są ludźmi pokoju i w dialogu poszukują wyjaśnienia i zgody.
Art. 25. Styl modlitwy
Dla ożywienia życia modlitwy Salezjanie Współpracownicy czerpią ze źródeł duchowych ofiarowanych przez Kościół, przez Stowarzyszenie i przez Rodzinę salezjańską. Czynnie uczestniczą w liturgii, dowartościowują formy pobożności ludowej, które mogą ubogacić ich życie duchowe.
Art. 26. W jedności z Maryją i naszymi Świętymi
Rozdział V
Przynależność i formacja Salezjanina Współpracownika i Salezjanki Współpracownicy
Art. 27. Wstąpienie do Stowarzyszenia
Art. 28. Wartość przynależności
Art. 29. Odpowiedzialność i inicjatywy na polu formacji
Art. 30. Wierność przyjętym zobowiązaniom
Art. 31. Wystąpienie ze Stowarzyszenia
Art. 32. Znaczenie i formuła Przyrzeczenia
„Ojcze,
Dziękuję Ci, żeś mnie powołał, aby być częścią Twojego Kościoła/
i że w nim dałeś mi poznać/ Rodzinę apostolską księdza Bosko,/
która żyje dla Ciebie w służbie młodzieży/ i środowisk ludowych.
Pociągnięty/a przez Twoją miłosierną Miłość,
chcę Cię kochać, czyniąc dobro.
PRZYRZEKAM
żyć według Programu Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, a mianowicie:
być wiernym/ą uczniem/cą Chrystusa w Kościele katolickim;
pracować w Twoim Królestwie, szczególnie dla dobra i zbawienia młodzieży;
zgłębiać i dawać świadectwo w duchu salezjańskim;
współpracować w zjednoczeniu Rodziny, w apostolskich inicjatywach Kościoła lokalnego.
Obdarz mnie, Ojcze, mocą Twojego Ducha,
abym umiał/a być wiernym/ą
i świadkiem tych zobowiązań.
Maryja Wspomożycielka, Matka Kościoła,
niech mi towarzyszy i niech mnie prowadzi.
Amen.
Powyższa formuła będzie mogła być dostosowana do różnych sytuacji, byleby była zachowana jej treść. Kiedy odnawia się Przyrzeczenia zamiast „po odbyciu przygotowania przyrzekam…” mówi się: „odnawiam przyrzeczenie, żyć….”
Rozdział VI
Organizacja Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic
Art. 33. Potrzeba organizacji
Salezjanie Współpracownicy wezwani, aby żyć w społeczeństwie i w Kościele swoim powołaniem apostolskim, mają odpowiednią strukturę organizacyjną. Stowarzyszenie, którego są członkami, jest narzędziem do przeżywania misji i jedności, według Programu Życia Apostolskiego.
Art. 34. Organizacja elastyczna
Stowarzyszenie, wierne woli Założyciela, posiada strukturę elastyczną i funkcjonalną, złożoną z trzech poziomów: lokalnego, prowincjalnego i światowego.
Przez tę organizację zmierza do wzmocnienia skuteczności swojego działania na danym terytorium i otwartości na uniwersalność komunii i posłannictwa.
Art. 35. Zarząd i animacja na poziomie lokalnym, prowincjalnym i światowym.
Stowarzyszenie, zachowując władzę Najwyższego Moderatora, zwyczajnie reprezentowanego przez swego Wikariusza, powierza własny zarząd i animację Radom Lokalnym, Prowincjalnym i Światowej, w skład, których wchodzą również członkowie zakonni mianowani przez Inspektorów i Inspektorki, Delegatów Światowych i Delegatki Światowe (na propozycję Matki Generalnej FMA) nominuje bezpośrednio Przełożony Generalny. Prawna reprezentacja Stowarzyszenia jest powierzona koordynatorowi właściwej Rady.
Art. 36. Poziom lokalny
Art. 37. Poziom prowincjalny
Art. 38. Poziom światowy
– Koordynator Światowy mianowany bezpośrednio przez Przełożonego Generalnego,
– Delegat Światowy SDB mianowany przez Przełożonego Generalnego i Delegatka Światowa FMA mianowana przez Przełożonego Generalnego na propozycję Matki Generalnej Instytutu Córek Maryi Wspomożycielki,
– Radcy Światowi wybrani przez odpowiednie Kongresy Regionalne,
– Radca Administrator Światowy i Radca Sekretarz Światowy wybrani, w głosowaniu tajnym, wewnątrz Światowej Rady przez samych Radców,
Art. 39. Administracja dobrami Stowarzyszenia
Art. 40. Zalecenia końcowe.
– Statut określa powołanie apostolskie Salezjanina Współpracownika, tożsamość, ducha, posłannictwo komunię i zasady struktury organizacyjnej Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników.
– Regulamin zawiera te punkty praktyczne, które wyszczególniają i regulują działalność, metodologię, strukturę i organizację. Czyni zasady Statutu, któremu jest podporządkowany, możliwe do stosowania w codziennym życiu Stowarzyszenia.
– Dyrektoria są dyspozycjami parykularnymi Stowarzyszenia w celu dostosowania Programu Życia Apostolskiego do konkretnego funkcjonowania w różnych rzeczywistościach terytorialnych lub w specyficznych działalnościach. Zostają zatwierdzane przez odpowiednie Rady i ratyfikowane przez Rady wyższej instancji, które muszą zagwarantować zgodność Dyrektoriów z dyspozycjami Statutu i Regulaminu.
Inicjatywa zmiany musi określać: jasne i szczegółowe przedstawienie motywów usprawiedliwiających modyfikację; konkretne cele do osiągnięcia; principia, którymi się kieruje.
Proces zmiany będzie określony przez Radę Światową za zgodą Najwyższego Moderatora.
Zmiany muszą być następnie zatwierdzone przez większość absolutną uczestników w Światowym Kongresie, przez Przełożonego Stowarzyszenia i przez Stolicę Apostolską.
Zakończenie
Art. 41. Droga do świętości
Salezjanie Współpracownicy i Salezjanki Współpracownice obierają dzielenie ewangelicznej drogi, wyznaczonej w powyższym Programie Życia Apostolskiego. Odpowiedzialnie zobowiązują się iść tą drogą, która prowadzi do świętości.
Stowarzyszenie Współpracowników jest stworzone, „aby strząsnąć proch, którym pokryci są wszyscy chrześcijanie i szerzyć energię miłości” (MB XVIII, 161).
Niech Bóg towarzyszy obfitością swojej łaski tym, którzy działają w duchu „da mihi animas”, pełniąc dobro dla młodzieży i warstw ludowych.
PROGRAM ŻYCIA APOSTOLSKIEGO
STOWARZYSZENIE SALEZJANÓW WSPÓŁPRACOWNIKÓW
Wprowadzenie
Niniejszy Regulamin dopełnia Program Życia Apostolskiego przedstawiony w Statucie Stowarzyszenia. Zawiera przepisy i wskazania, w celu usprawnienia zasad zawartych w Statucie.
Rozdział I.
Zaangażowanie apostolskie Salezjanina Współpracownika i Salezjanki Współpracownicy
Art. 1. Salezjanie Współpracownicy i Salezjanki Współpracownice w Kościele
Art. 2. Salezjanie Współpracownicy i Salezjanki Współpracownice w rzeczywistości społeczno – kulturowej
Art. 3. Stowarzyszenie w rzeczywistości cywilnej i kościelnej
Ukazuje i pobudza Członków Stowarzyszenia do odpowiedzialnego przyjmowania właściwych obowiązków w społeczeństwie.
Salezjanie Współpracownicy uczestniczą i wnoszą charakterystykę charyzmatu salezjańskiego, w stowarzyszenia, ruchy i grupy apostolskie, instytucje wychowawcze, w organy oddające się służbie młodzieży i rodziny, które promują solidarność z narodami na drodze rozwoju, sprawiedliwości i pokoju.
Art. 4. Miejsca działalności
Salezjanie Współpracownicy popierają powstawanie i funkcjonowanie dzieł stowarzyszeniowych, angażując się w środowiskach, w których żyją, a w sposób szczególny:
– w cywilnych, kulturalnych, społeczno-ekonomicznych i politycznych: zwracając uwagę na wychowanie młodzieży, prawa człowieka i życie rodzin;
– w kościelnych: odpowiedzialnie ofiarując współpracę biskupom i proboszczom, szczególnie we wspólnotach parafialnych i w organizacjach animacji diecezjalnej;
– w środowiskach prowadzonych przez Zgromadzenie Salezjańskie, Córki Maryi Wspomożycielki lub przez inne Grupy Rodziny salezjańskiej;
– w dzieła prowadzonych przez inne wspólnoty zakonne i ruchy kościelne.
Art. 5. Dzieła bezpośrednio prowadzone przez Stowarzyszenie lub przez członków Stowarzyszenia.
Rozdział II.
Salezjanin Współpracownik i Salezjanka Współpracownica w komunii i we współpracy
Art. 6. Duch rodzinny
Art. 7. Odpowiedzialni w działaniu
Aby odpowiedzialność w posłannictwie przekładała się na odpowiedzialność w działaniu potrzeba:
Wszyscy są, wezwani, na różne sposoby, do uczestnictwa w życiu Stowarzyszenia:
– młodzi , pełni dynamizmu, mają swój wkład we wspólne posłannictwo poprzez swoją wrażliwość i twórczą zdolność
– dorośli i starsi, dzięki swojemu dojrzałemu doświadczeniu i długiej wierności,
– ci, którzy nie mogą udzielać się aktywnie, wzmacniają działalność wychowawczą i duszpasterską innych poprzez ofiarowywanie swego cierpienia i modlitwy.
– członkowie kleru diecezjalnego, jako Salezjanie Współpracownicy, mają wkład poprzez wykonywanie własnej posługi.
Art. 8. Solidarność ekonomiczna
Art. 9. Szczególne więzi z Towarzystwem św. Franciszka Salezego i z Instytutem Córek Maryi Wspomożycielki.
Art. 10. Związki z grupami Rodziny salezjańskiej
Rozdział III.
Duch salezjański Salezjanina Współpracownika i Salezjanki Współpracownicy
Art. 11. Styl działania
Art. 12. Życie duchowe
Rozdział IV.
Przynależność i formacja Salezjanina Współpracownika i Salezjanki Współpracownicy
Art. 13. Wstąpienie do Stowarzyszenia
Art. 14. Poczucie przynależności
Art. 15 Inicjatywy formacji początkowej
– Słowo Boże
– Dokumenty Kościoła
– Życie i dzieło księdza Bosko
– System Prewencyjny księdza Bosko
– Program Życia Apostolskiego Stowarzyszenia
– Dokumenty Przełożonego Generalnego
– Dokumenty Stowarzyszenia
– Duchowość i Świętość salezjańska
– Historia i rozwój charyzmatu rodziny Salezjańskiej.
Życie i dzieła świętych, błogosławionych i sług Bożych z Rodziny Salezjańskiej
Art. 16 Inicjatywy formacji permanentnej
– rozwijają własne zdolności ludzkie, by z coraz większą odpowiedzialnością przyjmować obowiązki rodzinne, zawodowe, społeczne
– doskonalą własną wiarę i miłość, wzrastając w zjednoczeniu z Bogiem, aby uczynić swoje życie bardziej ewangelicznym i bardziej salezjańskim
– poświęcają czas na refleksje i studium, aby pogłębiać Pismo Święte, naukę Kościoła, znajomość księdza Bosko, dokumenty salezjańskie
– udoskonalają się w apostolstwie i w posłudze, do której są powołani.
– spotkania okresowe, przynajmniej raz w miesiącu, prowadzone zgodnie z potrzebami życia i apostolstwa członków Centrum i inne formy spotkań możliwie otwartych na środowisko i społeczność cywilną;
– czasy wytężonej modlitwy i rozeznawania;
– kontakty z Grupami Rodziny salezjańskiej na wszystkich szczeblach;
– pogłębianie dokumentów Przełożonego Generalnego, materiałów formacyjnych Rodziny salezjańskiej, ze szczególną uwagą na Biuletyn Salezjański.
Art. 17 Formacja do posługi odpowiedzialności
Rozdział V
Organizacja Stowarzyszenia
Art. 18. Centra lokalne i ich koordynacja na poziomie prowincjalnym
Takie centra dołożą starań, aby zaproponować świeckim pracującym w tym dziele drogę przybliżenia się do Stowarzyszenia.
Inspektor i Inspektorka uzgodnią z odpowiedzialnymi Centrum lokalnego ewentualne problemy logistyczne i organizacyjne, wynikające z zawieszenia dzieła, za czym idzie dekret o zawieszeniu, a ponadto zobowiążą się zapewnić konieczną animacje duchową poprzez zatwierdzenie delegata lub delegatki.
Art. 19 Rada lokalna
Składa się ona z odpowiedniej liczby Radców – zwyczajnie od trzech do siedmiu, a w każdym razie nie więcej niż jednej trzeciej członków Centrum – i z delegata SDB lub delegatki CMW z głosem czynnym, to znaczy z równorzędnym prawem głosu w Radzie. Jeżeli Centrum powstaje w jednym z domów zależnych od Przełożonej Generalnej, nominacja delegatki jest w kompetencji Przełożonej Generalnej.
Art. 20. Zarządzanie kolegialne.
Art. 21. Służba posłannictwa apostolskiego Rady lokalnej
– planować, wspierać i koordynować inicjatywy formacyjne i apostolskie członków
– troszczyć się o więzi jedności i komunii z z Radą prowincjalną i Radą Światową Stowarzyszenia;
– umacniać więzi charyzmatu i komunii ze Zgromadzeniem salezjańskim, Instytutem Córek Maryi
Wspomożycielki i z innymi Grupami Rodziny salezjańskiej;
– podejmować decyzje o zwołaniu spotkania
– czuwać nad administracją dóbr Stowarzyszenia
– zatwierdzać bilans prewencyjny i consuntivo do przedstawienia członkom;
– towarzyszyć aspirantom na drodze ich włączenia w Centrum i zapewnić jakość procesu formacyjnego, uwzględniając
wytyczne formacyjne Stowarzyszenia przystosowane przez Radę prowincjalną;
– sprawić, aby dla dobra Stowarzyszenia przynosiły owoce kompetencje zawodowe i bogactwa duchowe wszystkich
członków, dowartościowując różnorodność i ukierunkowując je konstruktywnie na dar jedności;
– pobudzać inicjatywy, które wspierają wierność powołaniową członków i czynne uczestnictwo w życiu Centrum,
biorąc pod uwagę różne grupy, z których się ono składa i wspierając zróżnicowane działań;
– upowszechniać duchowość księdza Bosko również poprzez grupy Mamy Małgorzaty, rodzin księdza Bosko itd.;
– proponować powołanie Salezjanina Współpracownika, programując możliwe inicjatywy dla przyjmowania
aspirantów;
– dostosowywać końcowe inicjatywy, aby umożliwić najlepsze funkcjonowanie Centrum z uwzględnieniem wskazań
Programu Życia Apostolskiego
– Koordynatora
– Administratora
– Sekretarza
Każda Rada wyznacza jednego z członków Centrum odpowiedzialnym za formację w porozumieniu z delegatem lub delegatką, gwarantami charyzmatu. W razie braku takiej osoby, sam Koordynator dialogu z delegatem lub delegatką, wyznaczy Salezjanina Współpracownika do pełnienia tej funkcji.
Art. 22. Zadania wewnętrzne w Radzie lokalnej
Różne są zadania powierzone Radcom, którzy przyjmują odpowiedzialność zarządu i animacji wewnątrz Rady. Pierwszym aktem Rady jest przydzielenie funkcji (koordynatora, administratora, sekretarza, odpowiedzialnego za formację, itd.) z wyborem koordynatora.
– zwoływać zebrania, przewodniczyć im, koordynować prace, troszczyć się o wykonanie uchwał;
– informować Centrum lokalne na temat ustalania programów i ich weryfikacji uchwalonych przez Radę prowincjalną;
– reprezentować Stowarzyszenie i utrzymywać relacje, w imieniu Rady, z organami świeckimi i kościelnymi oraz z
innymi Grupami Rodziny salezjańskiej;
– uczestniczyć w Konsulcie lokalnej Rodziny Salezjańskiej;
– podejmować decyzje w nagłych wypadkach, w zakresie kompetencji Rady, najpierw omawiając sprawę z
delegatem/delegatką, a następnie zdawać z nich sprawozdanie wobec Rady;
– przedstawiać Radzie prowincjalnej prośby o przyjęcie do Stowarzyszenia wraz z odpowiednią kartą informacyjną
(cfr. Dokument ASE);
– przygotowywać sprawozdania na końcu każdego trzechlecia, zwoływać wybory w celu odnowy Rady, z troską
czuwać nad przekazaniem funkcji Rady ustępującej Radzie wchodzącej;
– wciągu siedmiu dni od daty wyborów ustalić z radcami wybranymi dzień przekazania funkcji w Centrum lokalnym.
– czuwać nad dobrami należącymi do Stowarzyszenia;
– animować solidarność ekonomiczną misyjną członków;
– wspierać inicjatywy finansowania różnych zaprogramowanych działalności;
– poszukiwać możliwości źródeł utrzymania i pomocy ekonomicznej, również poza Stowarzyszeniem;
– uwrażliwiać członków na działania solidarności wobec rzeczywistości stowarzyszeniowych bardziej niestabilnych;
– organizować zbiórki środków do przekazania Przełożonemu Generalnemu na rzecz potrzeb w środowisku misji
salezjańskiej;
– wspierać fundusze i inicjatywy solidarności misyjnej dla zapewnienia subwencjonowania Rady Światowej;
– na bieżąco prowadzić księgi finansowe;
– przedstawiać preliminarz budżetowy i bilans roczny Radzie lokalnej;
– przedstawiać sprawozdanie finansowe Radzie prowincjalnej.
– sporządzać protokoły zebrań
– wspierać Koordynatora w przygotowywaniu aktów prawnych z Kościołem i instytucjami świeckimi
– troszczyć się o utrzymanie na bieżąco dokumentacji archiwum Rady.
– przekazywać za każde trzechlecie aktualne dane Radzie prowincjalnej.
– przygotować program formacyjny dla Aspirantów;
– przygotować roczny program formacji permanentnej,
– troszczyć się i czuwać nad wszystkimi specyficznymi aspektami formacji, w porozumieniu z delegatem lub delegatką
w przypadku, kiedy nie byłby odpowiedzialnym za formację.
Art. 23. Posługa apostolska Delegatów i Delegatek
Art. 24. Organizacja Prowincji i Rad prowincjalnych
– Koordynatora,
– Administratora
– Sekretarza
– Odpowiedzialnego za formację
Wybrani Radcy prowincjalni pozostają w funkcji trzy lata i mogą być ponownie wybrani bez przerwy, na następne trzechlecie. Po wygaśnięciu mandatu i trzyletniej przerwie mogą być wybrani ponownie. Nowo wybrani radcy, po publicznym przyjęciu funkcji, zbierają się niezwłocznie w celu przydzielenia zadań. Podział zadań może odbyć się w głosowaniu tajnym bądź jawnym.
Art. 25. Posługa apostolska Rady prowincjalnej
– wspierać wytyczne Stowarzyszenia dostarczone przez Radę Światową ;
– wspierać Centra lokalne, doceniając zaangażowanie ich Rad;
– ustalać z Radami lokalnymi terminy dwóch spotkań formacyjnych rocznie, zgodnie ze wskazaniami Stowarzyszenia;
– wystawiać zaświadczenie o wstąpieniu do Stowarzyszenia na propozycje Rady lokalnej;
– przyjmować kolegialny akt wydalenia;
– wspierać więzi jedności i komunii z Radą lokalną i Radą Światową
– umacniać więzi charyzmatyczne i komunii z Towarzystwem św. Franciszka Salezego, z Instytutem Córek Maryi
Wspomożycielki i z innymi Grupami Rodziny salezjańskiej
– przyjmować i sprawdzać sprawozdanie finansowe zarządu ekonomicznego Centrów lokalnych
– zatwierdzać sprawozdanie finansowe własnego zarządu ekonomicznego;
– zwoływać i organizować Kongres prowincjalny;
– wspierać odnawianie Przyrzeczenia, aby był to uroczysty moment doskonalenia drogi wierności (z art.20);
– wspierać rekolekcje, mocny czas duchowości, w których odnawia się poprzez Przyrzeczenie wierność powołaniową
członków;
– troszczyć się i animować inicjatywy sprzyjające czynnemu uczestnictwu w życiu Stowarzyszenia;
– przyjmować i studiować sprawozdanie finansowe zarządzania ekonomicznego Centrów lokalnych;
– zatwierdzać preliminarz budżetowy i przesyłać go Radom lokalnym;
– zatwierdzać własne sprawozdanie finansowe (bilans roczny) i przesyłać go Radzie Światowej
– zwoływać i organizować Kongres prowincjalny;
– wspierać uczestnictwo Centrów lokalnych w inicjatywach Konsulty regionalnej
– czuwać nad administracją dobrami Stowarzyszenia
Art. 26. Zadania członków Rady prowincjalnej
Różne są zadania wewnątrz Rady powierzone Radcom, którzy przyjmują odpowiedzialność zarządu.
– przygotowywać sprawozdanie na końcu trzechlecia, zwoływać wybory w celu wyboru nowej Rady i troskliwie
czuwać nad przekazaniem przez Radę ustępującą Radzie wchodzącej;
– zwoływać zebrania, przewodniczyć im, koordynować prace, troszczyć się o wykonanie uchwał;
– reprezentować Stowarzyszenie i utrzymywać relacje, w imieniu Rady, ze wszystkimi organami świeckimi i
kościelnymi, oraz z innymi Grupami Rodziny salezjańskiej;
– podejmować decyzje w nagłym przypadku, w ramach kompetencji Rady, w porozumieniu z delegatem i/lub delegatką
a następnie zdać z tego sprawę;
– towarzyszyć, w porozumieniu z odpowiedzialnymi Centrum lokalnego, tym Współpracownikom, którzy nie mają
możliwości utrzymywania z nim regularnych kontaktów;
– współpracować z Radcą światowym Regionu wspierając jego inicjatywy i informując go o życiu i działalności
Stowarzyszenia;
– czynnie uczestniczyć w Konsulcie Inspektorialnej Rodziny salezjańskiej
– czuwać nad dobrami należącymi do Stowarzyszenia;
– animować solidarność ekonomiczną misyjną między Centrami lokalnym;
– sugerować możliwe źródła utrzymania i pomocy ekonomicznej;
– troszczyć się o fundusz solidarnościowy na dofinansowanie działania biedniejszych rzeczywistości
stowarzyszeniowych;
– na bieżąco prowadzić księgi rachunkowe;
– przedstawiać preliminarz budżetowy i bilans roczny Radzie prowincjalnej
– przedstawiać roczne sprawozdanie finansowe Radzie światowej.
– wspieranie Koordynatora w prowadzeniu aktów prawnych z Kościołem i Instytucjami świeckimi ;
– sporządzanie protokołu posiedzeń
– troszczyć się o utrzymanie na bieżąco dokumentacji archiwum Rady;
– przekazywać na każde trzechlecie aktualne dane do Rady światowej;
– opracowywać plan formacyjny dla aspirantów i uzgadniać go z odpowiedzialnymi lokalnymi za formację;
– opracowywać programy formacji permanentnej na poziome prowincjalnym;
– troszczyć się i śledzić wszystkie specyficzne aspekty formacji w Prowincji, w porozumieniu z delegatem i delegatką.
Art. 27. Zadania specyficzne Rady prowincjalnej
Dla Centrum lokalnego poza dziełami SDB lub CMW jest wymagana pisemna zgoda Biskupa diecezjalnego.
Nowe Centrum lokalne przejmuje stan ekonomiczny poprzednich dwóch Centrów lokalnych, o ile Dekret połączenia nie postanawia inaczej.
Art. 28. Kongres prowincjalny.
– ustalać, na podstawie wytycznych Rady Światowej, konkretne wskazania dla Rady prowincjalnej, w sprawach
formacyjnych i misyjnych
– weryfikować sytuację Stowarzyszenia w Prowincji
– wybierać Radę prowincjalną zgodnie z zasadami Regulaminu Wyborczego Kongresu;
Art. 28. Konsulta regionalna
Art. 30. Kongres regionalnym
– Kongres Regionalny może zbierać się w celu wyborów lub pogłębienia tematyki służącej rozwojowi charyzmatu
salezjańskiego i Stowarzyszenia;
– wybierać nowego Radcę światowego regionu zgodnie z wytycznymi zatwierdzonymi przez Przełożonego Generalnego, pamiętając, że głosujący członkowie zakonni nie mogę przekroczyć 1/3 członków zgromadzenia mających prawo głosu;
– weryfikować okresowo stan Stowarzyszenia w regionie i wytyczać kierunki działania;
Art. 30. Posługa Przełożonego Generalnego
Art. 32. Posługa apostolska Rady światowej
– Koordynatora światowego
– Administratora światowego
– Sekretarza światowego
– Delegata światowego SDB
– Delegatki światowej CMW,
– Radców światowych poszczególnych Regionów, wybranych przez odpowiednie Kongresy regionalne.
– sprzyjać łączności wszystkich Regionów z Przełożonym Generalnym
– poznawać rzeczywistość różnych Regionów i przedstawiać ją Przełożonemu Generalnemu;
– udzielać odpowiednich i użytecznych informacji Przełożonemu Generalnemu dla podejmowania decyzji i
ukierunkowań
– wspierać praktyczne zastosowania decyzji i wskazówek Przełożonego Generalnego dla Stowarzyszenia.
W nim zostaną określone również sposoby uczestnictwa Radców w posiedzeniach Rady światowej.
Sposób wyboru Radcy światowego odbywa się według wskazań zawartych w par. 3 kan. 164 Prawa kanonicznego.
– Ameryka Łacińska Południe
– Afryka i Madagaskar
– Azja Wschodnia i Oceania
– Azja Południowa
– Brazylia
– Europa Środkowa Wschód
– Europa Środkowa Zachód
– Iberyjsko – Portugalski
– Interamerykański
– Włochy – Środkowy Wschód – Malta
– Pacyficzno – Karaibski Południe
Art. 32. Funkcjonowanie Rady światowej
W tajnym głosowaniu wybiorą Administratora światowego i Sekretarza światowego, którzy mogą być wybrani również z zewnątrz Rady. W przypadku gdyby zostali wybrani członkowie Rady, to drugi wybrany z regionów ich przynależności wejdzie na miejsce Radcy światowego.
Art. 33 Kongres Światowy
Kongres światowy jest zwoływany przeważnie w celu:
– zatwierdzenia zmian Programu Życia Apostolskiego
– przestudiowania tematów szczególnego zainteresowania na poziomie światowym;
– ustalenia linii działania odnośnie tematów porządku dnia;
– obchodzenia szczególnie ważnych chwil życia i historii Stowarzyszenia oraz Kościoła
Art. 34 Kongres Światowy
– zatwierdzenia zmian w Programie Życia Apostolskiego;
– przestudiowanie tematów szczególnego zainteresowania na poziomie światowym
– ustalenia linii działania na tematy przewidziane w porządku dnia
– obchodzenie szczególnie ważnych chwil życia i historii Stowarzyszenia oraz Kościoła.
– Najwyższy Moderator, Przełożony Generalny Zgromadzenia Salezjańskiego ks. Bosko;
– Wikariusz Przełożonego Generalnego, Radca dla Rodziny Salezjańskiej;
– Matka Generalna Córek Maryi Wspomożycielki (lub jej delegatka);
;- Radcy Światowi: Koordynator Światowy, Radca Delegat Światowy SDB, Radczyni Delegatka Światowa CMW, Radcy Światowi z ŚSW, Radcy Światowi reprezentujący 11 regionów
– Koordynatorzy Prowincjalni;
– Reprezentant Prowincji oprócz Koordynatora prowincjalnego, według kryterium wskazanego w Regulaminie Kongresu;
– Delegat SDB i Delegatka CMW dla każdej Prowincji. W głosowaniach członkowie duchowieństwa nie mogą stanowić więcej niż 1/3 ogółu głosujących.
Art. 35. Administracja dóbr Stowarzyszenia
Najwyższy Moderator wraz z Radą światową administruje dobrami Stowarzyszenia na poziomie światowym. On jest kompetentną władzą udzielającą pozwolenia Radom lokalnym i prowincjalnym na podejmowanie nadzwyczajnych aktów administracyjnych i alienacji, które nie domagają się zgody Stolicy Apostolskiej. Pozostaje w dyspozycji art. 39 Statutu i ustaleń dokumentu ASE.
Art. 36. Zalecenia końcowe
– przedstawiać jasne i szczegółowe motywy, które uzasadniają zmianę;
– określać konkretne zamierzone cele;
– wskazywać zasady, którymi się kieruje.
Proces zmiany zostaje określony przez Światową Radę pod kierunkiem Najwyższego Moderatora. Propozycja zmiany będzie musiała być zatwierdzona przez absolutną większość uczestników Kongresu Światowego i przez Przełożonego Stowarzyszenia
Każde Dyrektorium (lokalne lub prowincjalne) zostaje poddane ocenie kompetentnej Radzie (lokalnej/ prowincjalnej), która je przyjmuje absolutną większością posiadających prawo głosu i je przedstawia do definitywnego zatwierdzenia Radzie Światowej zgodnie z art. 40 Statutu. Tę samą procedurę stosuje się do zatwierdzania zmian różnych Dyrektoriów.
W przypadku Konsult regionalnych kryteria animacji i funkcjonowania będą przygotowywane przez Radę Światową,według modelu wskazanego w Komentarzu na str. X, i przedstawiane Światowej Radzie do ostatecznego zatwierdzenia