Weekend z błogosławionym ks. Bronisławem Markiewiczem

Weekend z błogosławionym ks. Bronisławem Markiewiczem
W dniach 4-5 czerwca 2022 salezjanie współpracownicy Prowincji Krakowskiej przeżywali w Miejscu Piastowym dni skupienia. Chcieli uczcić 130 rocznicę przybycia do Polski pierwszego salezjanina bł. ks. Bronisława Markiewicza, który właśnie w tej miejscowości przez pierwszych pięć lat pracował jako salezjanin i od pierwszych dni pobytu przyjmował biednych i opuszczonych chłopców, przekształcając znaczną część plebanii w instytucję opiekuńczo-wychowawczą, opartą na zasadach salezjańskich. Tutaj też znajduje się jedyne w Polsce Sanktuarium św. Michała Archanioła, który jest patronem zgromadzenia Michalitów, założonego przez ks. Markiewicza. Żeńską gałęzią są siostry Michalitki, których współzałożycielką jest Czcigodna Służebnica Boża Matka Anna Kaworek. O tym i o jeszcze wielu innych faktach dowiedzieli się uczestnicy od ks. Piotra Prokopowicza, który wygłosił konferencję o ks. Markiewiczu, jego duchowości, pracy z ubogimi galicyjskimi dziećmi i jego wychowawczym systemie uprzedzającym, który w swych podstawowych założeniach jest spójny z systemem salezjańskim.
W sobotni wieczór przeżyciem było uczestniczenie w nabożeństwie fatimskim, które ma prawie 45-cioletnią tradycję i stanowi charakterystyczny rys życia i działalności bł. ks. Bronisława. W czerwcu szczególną intencją była modlitwa za młodzież – o łaskę wiary i głębokie rozeznawanie swego powołania.
Niedzielne przedpołudnie współpracownicy salezjańscy spędzili w pobliskiej Dukli podążając śladami św. Jana z Dukli. Bł. ks. Bronisław Markiewicz jest dziś natchnieniem do realizacji miłości we współczesnym świecie; realizacji miłości nieprzyjaciół, prześladowców i tych, którzy dla wielu stanowią tzw. margines społeczeństwa; to przewodnik na dzisiejsze czasy. Pisał: „Żyjemy w czasach nadzwyczaj smutnych. Jeszcze nigdy moce piekielne nie występowały z taką zaciekłością, zuchwalstwem i przebiegłością przeciw Panu Bogu i Jego Kościołowi, jak właśnie obecnie. Złość tych wrogich potęg dosięgła takiej miary, że walka przez nie toczona nosi na sobie wyraźnie znamiona boju nadludzkiego”. Czyż te słowa nie znamionują też naszej teraźniejszości? Ten wspaniały czas współpracownicy przeżyli dzięki p. Janowi Kaznowskiemu, radcy ds. formacji, który zorganizował spotkanie na „Górce” . Bóg zapłać!

Beata Cygnar SSW Jasło-Fara

!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *