Wielkopostny Dzień Skupienia w Skarżysku-Kamiennej 9.03.2024

Wielkopostny Dzień Skupienia Salezjanów Współpracowników Prowincji Krakowskiej

Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej 09 marca 2024 r.

Serce, które przemienia „wilki” w „jagnięta”

Tym razem w przepięknym Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej salezjanie współpracownicy przeżywali swój wielkopostny dzień skupienia, w niewielkim gronie, bo 42 osób, z pięcioma księżmi delegatami, którym dziękujemy za towarzyszenie nam w tym dniu modlitewnym. Każde nasze spotkanie prowincjalne jednoczy członków z poszczególnych centrów; pozwala wspólnie przeżywać czas skupienia w modlitwie, Eucharystii, wsłuchać się w to, co jest naszym charyzmatem.

Po zawiązaniu wspólnoty, mogliśmy poznać historię Sanktuarium, po którym oprowadziła nas pani przewodniczka. O godz. 12.00 uczestniczyliśmy we Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej, na której kazanie wygłosił ks. Zygmunt Kostka. Odniósł się w nim do Ewangelii o celniku i faryzeuszu, a tym samym, czym jest nasza modlitwa, nasze obcowanie z Bogiem, nasza z Nim relacja.

Każdy z nas mógł przed Obliczem Matki Miłosierdzia wypowiedzieć prośby i podziękowania.

Po obiedzie wysłuchaliśmy konferencji ks. Wojciecha Krawczyka dotyczącej Wiązanki ks. Generała, a tym samym snu św. Jana Bosko z dziewiątego roku życia. Ksiądz Generał zachęca nas do zatrzymania się i analizy tego snu, który był bardzo ważny dla charyzmatu salezjańskiego. Św. Jan Bosko w Pamiętnikach oratoryjnych zapisał, że ten sen zapadł mu głęboko w świadomość i towarzyszył mu przez całe życie, co świadczy o tym, że charyzmat salezjański został zaszczepiony w ks. Bosko, gdy był jeszcze dzieckiem. Metoda, którą zaproponował w śnie Jezus – przemienia chłopców z wilków w owieczki – to zasada świętego Salezego, aby zło dobrem zwyciężać poprzez łagodność i cierpliwość.

Słowa Jezusa, że nie samym chlebem żyje człowiek, uświadamiają nam, że potrzebna jest też energia, która rozwija życie wewnętrzne. Ksiądz Bosko poprzez stworzenie środowiska młodzieżowego sprawił, że chłopcy przyjmowali też ten inny pokarm, ten dla duszy. Metoda wychowawcza ks. Bosko ukierunkowana jest na ideał człowieka – świętość. Współczesny człowiek coraz mniej jest zainteresowany ideałami, które wyznaczają kierunek postępu. Jeżeli wartości uniwersalne zastępowane są wartościami krótkotrwałymi, nie mają mocy konstruowania osobowości człowieka. Ksiądz Bosko potrafił z ideału uczynić wartość pożądaną. Sen ten staje się dla niego ideą, do której dąży. To co ks. Bosko zaproponował w formie wychowania dla ideału, jest praktycznym zastosowaniem Ewangelii. Są to wartości, które ukierunkowują nasze życie.

Nasz dzień skupienia zakończyliśmy Koronką do Bożego Miłosierdzia i Drogą Krzyżową wokół Sanktuarium z rozważaniami ks. Jana Kaczkowskiego.

Takie spotkania ubogacają każdego z nas, pozwalają poczuć, że jesteśmy wspólnotą , „ładują nasze akumulatory”, dodają sił, aby codziennie świadczyć, że jesteśmy uczniami Chrystusa.

Beata Cygnar

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *