ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2024

Drodzy Salezjanie Współpracownicy.

Przed nami najważniejsze wydarzenia w życiu każdego chrześcijanina:

śmierć i zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa. Nie ma ważniejszych wydarzeń.

Sam Bóg ofiarował swojego Syna Jezusa dla naszego zbawienia. Od tego czasu jesteśmy związani z tajemnicą śmierci i tajemnicą zmartwychwstania wtedy kiedy cierpimy, kiedy upadamy i powstajemy, kiedy umieramy dla grzechu i zmartwychwstajemy do życia duchowego.

W historii Zgromadzenia Salezjańskiego są dwa ważne wydarzenia, które łączą się z Wielkanocą.

12 kwietnia 1846 r., w Niedzielę Wielkanocy, została udostępniona szopa Pinardiego, która stanie się małą kaplicą; będzie się w niej koncentrować działalność Księdza Bosko w pierwszych latach; tam wielu chłopców znajdzie pomoc i schronienie.

Również w Wielkanoc, 1 kwietnia 1934 roku, Papież Pius XI kanonizował Księdza Bosko.

Plac św. Piotra był szczelnie wypełniony. Łącznie było ok. 80 tys. osób. Mimo tak licznego zgromadzenia zapanowała niezwykła cisza, gdy Papież Pius XI odczytywał formułę kanonizacji:

„Ku czci świętej i nierozdzielnej Trójcy(…)  Błogosławionego Jana Bosko ogłaszamy świętym i wpisujemy do katalogu świętych, postanawiając, że w całym Kościele pamiątkę Jego ma się corocznie nabożnie obchodzić dnia 31 stycznia, w dzień Jego śmierci, jako Wyznawcy nie Biskupa. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.

Po tych zdaniach wybuchła ogromna radość.

Zgromadzeni wyrazili ją potężnym okrzykiem: „Niech żyje św. Jan Bosko!”

Ten skromy i pokorny początek (bo to była prawdziwa szopa, zdjęcie u góry), gdzie charyzmat salezjański, z natchnienia Ducha Świętego, zapuścił swoje korzenie, przypomina nam dzisiaj, że Zmartwychwstanie Pana może przemienić wiele w naszym życiu.

Kiedy pozwolimy prowadzić się przez Boga, zwykła szopa może być miejscem wielkich Bożych Łask.

Życzę wam pięknej Wielkanocy, pełnej nadziei wiary i miłości. Głowa do góry! Chrystus zmartwychwstał!

Ks. Zygmunt Kostka, delegat

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest